1.Charakteristika školy
Materská škola ako súčasťZŠ s MŠ, J. Mudrocha 1343/19, Senica je samostatná právnická osoba. MŠ poskytuje celodennú a poldennú výchovnú starostlivosť spravidla deťom od troch do šiestich rokov a deťom s odloženou školskou dochádzkou. Vo výnimočných prípadoch môžu MŠ navštevovať aj deti mladšie ako tri roky – ak sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a priestorové podmienky a deti dosahujú požadovanú úroveň v oblasti hygienických návykov a sebaobsluhy.
MŠ podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Pripravuje ich na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí..
MŠ sídli v tej istej budove ako ZŠ, majú spoločné priestory ako je školská jedáleň, telocvičňa, interaktívna učebňa, učebňa hudobnej výchovy. Školský dvor MŠ je oplotený. oddelený plotom od dvora ZŠ a je vybavený novým moderným náradím, preliezkami, hojdačkami a pieskoviskom.
MŠ má tri triedy, dve s kapacitou 23 detí a jednu s kapacitou 20 detí, v súlade s platnou legislatívou. Deti do jednotlivých tried sa spravidla a podľa možností zaraďujú približne rovnakého veku.
Činnosť MŠ riadi riaditeľka školy a zástupkyňa školy pre MŠ.
Usporiadanie denných aktivít, ktoré sa pravidelne opakujú, má materská škola rozpracované vo forme denného poriadku.
Denný poriadok je zverejnený pre zákonných zástupcov na nástenke v šatni príslušných tried.
Denný poriadok
Denný poriadok je súhrn noriem, podľa ktorých sa organizuje život detí v materskej škole. Rešpektuje vekové a individuálne osobitosti dieťaťa. Denný poriadok je dostatočne pružný, umožňuje reagovať na potreby a záujmy detí, poskytuje priestor na pokojný, bezpečný a zmysluplný aktívny pobyt dieťaťa v materskej škole.
Usporiadanie denných aktivít zabezpečuje:
V dennom poriadku sa striedajú:
Všetky organizačné formy denného poriadku sú po pedagogicko-psychologickej stránke rovnocenné.
2 Ciele a poslanie výchovy a vzdelávania
2.1 Všeobecné ciele výchovy a vzdelávania v materskej škole
Výchova a vzdelávanie v materskej škole a ich ciele sa odvíjajú od cieľov výchovy a vzdelávania uvedených v zákone č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní /školský zákon/ a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Hlavným cieľom výchovy a vzdelávania v materskej škole je dosiahnutie optimálnej kognitívnej, senzomotorickej a sociálno – citovej úrovne ako základu na školské vzdelávanie v základnej škole a na život v spoločnosti.
Všeobecnými cieľmi výchovy a vzdelávania v materskej škole sú:
s rovesníkmi i s dospelými,
a aktívneho bádania,
2.2 Vlastné ciele a poslanie materskej školy
Východiskom vlastných cieľov a poslania výchovy a vzdelávania sú všeobecné ciele ustanovené v Štátnom vzdelávacom programe pre predprimárne vzdelávanie a ciele výchovy a vzdelávania ustanovené v školskom zákone.
Budeme podporovať osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno- emocionálnej, intelektuálnej, telesnej , morálnej , estetickej , rozvíjať schopnosti a zručnosti , utvárať predpoklady na ďalšie vzdelávanie a pripravovať na život v spoločnosti v súlade a individuálnymi a vekovými osobitosťami detí .
Plnenie vlastných výchovno – vzdelávacích cieľov budeme realizovať edukačnými aktivitami s možnosťou ich ďalšieho dotvárania , štruktúrovania a modifikovania vhodnými formami
a metódami výchovy a vzdelávania pre materské školy .
Pedagogický prístup v materskej škole sa bude opierať o pozitívnu výchovu , založenú na láske a dôvere k dieťaťu. Zdravá sebaúcta a sebavedomie je kľúčom k celoživotnému osobnostnému rastu a podmieňuje efektivitu učenia sa dieťaťa .
Veľmi dôležitým cieľom MŠ je aj dobrá spolupráca s Rodičovským združením pri ZŠ, s Radou školy, so zriaďovateľom, s rôznymi organizáciami pôsobiacimi v meste / ZUŠ, CVČ Stonožka, Záhorská knižnica, Záhorské osvetové stredisko, Červený kríž, Záhorská galéria, Hasičský zbor, Dobrovoľný hasičský zbor, CPPPaP Senica, Rekreačné služby mesta Senica – plaváreň, zimný štadión, MsKS/ .
Ciele našej MŠ:
Poslaním MŠ Senica je ponúkať rovnosť šancí na výchovu a vzdelanie, vytvárať vhodné podmienky na výchovu a vzdelávanie detí v súlade s ich vekovými a individuálnymi osobitosťami, podporovať komplexný rozvoj osobnosti detí, utvárať u detí predpoklady na ďalšie vzdelávanie, pripravovať deti na život v spoločnosti.
3 Zameranie materskej školy
Zameranie vychádza z hlavného cieľa výchovy a vzdelávania v materskej škole, ktorým je dosiahnutie optimálnej kognitívnej, senzomotorickej a sociálno – citovej úrovne ako základu na školské vzdelávanie v základnej škole a na život v spoločnosti.
Prostredníctvom aktivizujúcich, interaktívnych metód a zážitkového učenia sa zameriavame na rozvíjanie tvorivej, všestranne rozvinutej osobnosti dieťaťa, dosiahnutie vyváženého stavu telesného, duševného a sociálneho zdravia a formovanie aktívneho postoja k zdravému životnému štýlu, k životnému prostrediu.
Zameranie na podporu zdravia a prevenciu chorôb v podmienkach MŠ, uvedomovanie si významu správnych hygienických návykov vo vzťahu k osobnej čistote a starostlivosti o svoje telo ako predpokladu zachovania života .
Zameranie na utváranie pozitívneho vzťahu k prírode, k ochrane prírody a k starostlivosti o ňu – separovaný zber, čistenie a upratovanie dvora, starostlivosť o kvety.
Zameranie na pohyb a šport - uskutočňovanie aktivít zameraných na telovýchovné a športové vyžitie detí, aktivít na uvedomenie si dôležitosti pohybu pre vlastné zdravie, čo umožňuje hlavne priestorové vybavenie školy / telocvičňa, zrkadlová sála, futbalové a multifunkčné ihrisko/, výhodná poloha MŠ pri zimnom štadióne.
Zameranie na oboznamovanie sa s cudzím jazykom -anglický jazyk. Deti hravou formou získavajú základy anglického jazyka a prekonávajú jazykovú bariéru.
4 Učebné osnovy
Učebnými osnovami školského vzdelávacieho programu ZŠ s MŠ, J. Mudrocha 1343/19,Senica „Múdre sovičky „ / v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov/ sú výkonové štandardy jednotlivých vzdelávacích oblastí Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách:
http://www.minedu.sk/data/files/6317_svp_materske_skoly_2016-17780_27322_1-10a0_6jul2016.pdf
4.1 Východiská plánovania
Plánovanie výchovno – vzdelávacej činnosti v MŠ je cieľavedomé, systematické, zodpovedné a slobodné, plánujú sa činnosti a aktivity pre deti s prihliadnutím na špecifiká učenia sa detí predškolského veku.
Pri plánovaní výchovno – vzdelávacej činnosti MŠ jednotlivé aktivity a úlohy rozdeľujeme, dopĺňame a prispôsobujeme podľa aktuálnej úrovne vývoja detí, rešpektujeme ich sociokultúrne prostredie, dodržiavame didaktické zásady, prihliadame na naše vlastné zameranie.
Učiteľky vzájomne spolupracujú v rámci prípravy a plánovania svojej výchovno-vzdelávacej činnosti v triedach. Je úplne na ich vzájomnej súčinnosti a dohode, koľkokrát maximálne za týždeň zaradia jednotlivé vzdelávacie oblasti. V rámci cielenej vzdelávacej aktivity zohľadňujú možnosť voľby vzájomne kombinovať a prelínať príslušné vzdelávacie oblasti. Tematické celky a podtémy predstavujú ucelenú opornú konštrukciu pre štruktúrovanie obsahu vzdelávania a zohľadňujú i zmysluplný situačný kontext aktivít s deťmi v rámci určitého obdobia. Poradie podtém nie je záväzné, je možné ho meniť.
Plán výchovno-vzdelávacej činnosti je súčasťou prípravy na výchovno-vzdelávaciu činnosť
a jeho forma a spôsob vypracovania sú schválené pedagogickou radou .
Plán vypracúva učiteľka rannej zmeny spravidla na týždeň.
Výkonové štandardy môže učiteľka v rámci plánovaných aktivít deliť, ale i integrovať do logických celkov podľa vlastného uváženia zohľadňujúc rozvojové možnosti detí v konkrétnej triede. Učiteľka môže pri plánovaní využívať adaptácie výkonových štandardov /s prihliadnutím na vekové osobitosti a možnosti detí/.
Učiteľka samostatne volí vhodné metódy, stratégie, formy a prostriedky pre svoju plánovanú výchovno-vzdelávaciu činnosť.
Mnohé výkonové štandardy sa priebežne dosahujú v prirodzených každodenných situáciách v priebehu dlhšieho časového obdobia, a preto nie potrebné k nim umelo plánovať a realizovať konkrétne cielené vzdelávacie aktivity. /viď príloha 1/
V čase letných prázdnin sa výchovno – vzdelávacia činnosť plánuje a realizuje v hrách a hrových činnostiach. Pri plánovaní vzdelávacej činnosti sa dôsledne uplatňujú princípy inkluzívneho vzdelávania.
5 Spôsob a podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní
Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole. Predprimárne vzdelávanie ukončuje dieťa spravidla v školskom roku, v ktorom do 31. augusta dosiahne šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť.
Predprimárne vzdelávanie môže dieťa ukončiť aj vtedy, ak nedovŕšilo šiesty rok veku, ale podľa vyjadrenia príslušného školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast môže plniť povinnú školskú dochádzku (predčasné zaškolenie dieťaťa na žiadosť rodičov).
Dokladom o získanom stupni vzdelania je Osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania. Osvedčenie sa vydáva na predpísaných tlačivách schválených ministerstvom školstva. Osvedčenia sa odovzdávajú deťom pri tradičnej rozlúčke s predškolákmi spravidla posledný deň školského roka.
Osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania môžu vydať len materské školy zaradené do siete škôl a školských zariadení (v súlade so zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.
6 Personálne zabezpečenie
Výchovný – vzdelávací proces v materskej škole zabezpečuje 6 učiteliek predprimárneho vzdelávania, jedna z nich zároveň plní funkciu zástupkyne riaditeľa školy pre MŠ.
Vedúci pedagogickí zamestnanci / riaditeľka a zástupkyňa/ vytvárajú predpoklady pre fungujúce, spolupracujúce spoločenstvo a starajú sa o svoj odborný a profesijný rast a o odborný a profesijný rast zamestnancov.
Pedagogickí zamestnanci v každodennej pedagogickej práci preukazujú svoje odborné spôsobilosti, sú schopní profesijného a osobnostného rozvoja a navzájom korektne komunikujú a spolupracujú.
Odbornú pomoc pedagógom, deťom, rodičom /zákonným zástupcom/ poskytujú podľa potreby ďalší špecialisti /psychológ, špeciálny pedagóg.../
7 Materiálno – technické a priestorové podmienky
Prostredie MŠ vytvára vhodné podmienky pre celkovú pohodu dieťaťa. Mikroklíma prostredia materskej školy kladne vplýva na pocit pohody, výkonnosť a únavu pri pohybe , hre , učení a práci . Učiteľky materskej školy neustále navodzujú priaznivú sociálno – emocionálnu atmosféru v triede, cieľavedome vytvárajú podnetné prostredie pre spontánne zámerné učenie a súčasne inšpirujú deti k aktívnej pomoci pri tvorbe takéhoto prostredia .
Materiálne a technické vybavenie materskej školy zodpovedá normám, triedy v MŠ sú zariadené novým účelným nábytkom, sú útulné, príjemné, harmonické, pravidelne udržiavané . Je bezpečné, estetické a funkčné.
Pre deti sú hračky a pomôcky voľne viditeľné a uložené tak, že tvoria súčasť materiálneho vybavenia, sú pre ľahko dostupné. Poskytujú deťom priame, bezprostredné zážitky , dávajú voľný priechod ich iniciatíve a podporujú a rozširujú vnútornú motiváciu, umožňujú deťom komunikáciu pri spoločných činnostiach v skupinách, vykonávať činnosti podľa vlastného tempa, umožňujú dieťaťu ponechať vlastný výtvor v prostredí, umožňujú dieťaťu hrať sa a tvoriť podľa vlastných predstáv na základe samostatného rozhodovania sa pri výbere činností,
umožňujú dodržiavanie vopred stanovených pravidiel deťmi a učiteľkami pri ukladaní hračiek a pri manipulácii s predmetmi, učebnými pomôckami.
Súčasťou materiálno technického vybavenia materskej školy je detská a odborná literatúra , učebné pomôcky, telovýchovné náradie a náčinie, hudobné nástroje, didaktická technika, počítač atď.
Priestory MŠ :
Materská škola sídli v budove ZŠ , má vyhradený celý jeden pavilón. Má kapacitu 3 tried,
2 triedy majú herňu a spálňu, jedna trieda má herňu spojenú so spálňou, každá trieda má svoje sociálne zariadenie pre deti. V priestoroch MŠ sa nachádza 1 izolačná miestnosť, kabinet pre pani učiteľky a nepedagogickú silu, sociálne zariadenie pre personál, sociálne zariadenie pre rodičov, práčovňu, miestnosť na hračky, priestor pre odkladanie kočíkov a bicyklov.
Deti sa stravujú v spoločnej jedálni ZŠ.
Pre pobyt vonku je k dispozícii školský dvor , ktorý je vybavený detskými preliezačkami , hojdačkami, pieskoviskom. Vonkajšie priestory umožňujú :pohybové činnosti tvorivé , konštrukčné a umelecké činnosti, komunikatívne činnosti, špeciálne činnosti ( navodzované alebo vedené učiteľom ). Školský dvor je oplotený, trávnaté plochy sú pravidelne udržiavané.
8 Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní
Podľa zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zriaďovateľ a riaditeľ materskej školy je povinný starať sa o bezpečnosť a ochranu zdravia detí a všetkých dospelých osôb, ktoré sa nachádzajú s jeho vedomím na jeho pracovisku a v jeho priestoroch, t. j. je povinný zabezpečiť podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní.
Pri výchove a vzdelávaní , pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelaním a pri
poskytovaní služieb budeme :
Problematika zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia je aj integrovanou súčasťou obsahu výchovy a vzdelávania v materských školách. Deti sa prostredníctvom tohto obsahu učia chrániť si svoje zdravie a zdravie iných a riešiť na elementárnej úrovni situácie ohrozujúce zdravie.
V záujme ochrany zdravia detí a zamestnancov budeme naďalej vytvárať podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní s dôrazom na dodržanie
Práv dieťaťa .
V škole sa v pravidelných intervaloch vykonávajú požadované revízie a kontroly vyhradených technických zariadení, údržba a opravy zistených porúch tiež prispievajú k bezproblémovému chodu školy a k vytvoreniu podmienok na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov aj zamestnancom školy. Zamestnanci sa v predpísaných intervaloch zúčastňujú školení o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci (ďalej „BOZP“) a o požiarnej ochrane , ktoré vykonávajú autorizovaný bezpečnostný technik , ako aj preventívnych lekárskych prehliadok.
9 Vnútorný systém kontroly a hodnotenia
9.1 Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí
Hodnotenie dieťaťa v materskej škole je jednou z najdôležitejších činností učiteľky. Hodnotenie má na dieťa veľmi veľký a dlhodobý vplyv.
Vnútorným systémom kontroly a hodnotenia detí je pravidelná diagnostika detí, ktorá sa uskutočňuje 3x do roka - vstupná, priebežná a záverečná diagnostika.
Vstupná diagnostika – realizuje sa v začiatkoch dochádzky dieťaťa do materskej školy, ide o základný obraz o dieťati, o jeho celkovej úrovni rozvoja.
Priebežná diagnostika – realizuje sa v priebehu dochádzky dieťaťa do materskej školy.
Záverečná diagnostika – na konci školského roku – sumarizuje sa úroveň rozvoja dieťaťa v jednotlivých oblastiach rozvoja osobnosti.
Pedagogická diagnostika je komplexný proces, ktorého cieľom je poznávanie, posudzovanie, rozpoznávanie, klasifikovanie a hodnotenie výchovno-vzdelávacieho procesu. V materskej škole sa realizuje preto, aby mohla učiteľka pomôcť dieťaťu v jeho rozvoji a umožnila mu rozvíjať kognitívnu aj nonkognitívnu oblasť osobnosti dieťaťa, aby bolo pripravené na úspešný vstup do základnej školy.
V materskej škole najčastejšie využívame: pozorovanie, hru, rozhovor, portfólio.
Pri hodnotení detí úzko spolupracujeme s logopedičkou a s CPPPaP v Senici. Toto poradenstvo môžu využívať aj rodičia detí.
9.2 Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov
Cieľom vnútroškolskej kontroly a hodnotenia zamestnancov je získavanie objektívnych informácií o úrovni a výsledkoch práce zamestnancov a pri zistení nedostatkov prijatie opatrení na ich odstránenie.
Hodnotenie pedagogických zamestnancov sa zameriava na posudzovanie kvality a výsledkov ich výchovno-vzdelávacej činnosti, pričom sa zohľadňujú:
pedagogicko-psychologická pripravenosť
odborná pripravenosť
schopnosť komunikovať a riadiť vzdelávaciu činnosť
schopnosť diagnostikovať a hodnotiť žiakov
schopnosť reflektovať vlastnú činnosť
schopnosť spolupracovať s rodičmi detí
vedenie pedagogickej dokumentácie
dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov
Hodnotenie zamestnancov sa realizuje formou:
Pozorovania (hospitácie)
Rozhovoru
Výsledkov činnosti detí
Sledovania pokroku detí pod vedením učiteľa
Hodnotenia výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti a pod.
Vzájomného hodnotenia učiteľov (čo si vyžaduje aj vzájomné hospitácie a „otvorené hodiny“)
Na hodnotenie zamestnancov sú vypracované kritériá, akceptované všetkými zamestnancami školy. O hodnotení zamestnancov sa vedú písomné záznamy.
Konkrétne zameranie a formy hodnotenia zamestnancov sú vypracované v ročnom pláne školy každého EP.
10 Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických zamestnancov
Podľa § 153 zákona č. 311/2001 Z. z. (Zákonníka práce) v znení neskorších predpisov sa zamestnávateľ stará o prehlbovanie kvalifikácie zamestnancov alebo o jej zvyšovanie. Zodpovednosť vedúceho pedagogického zamestnanca - riaditeľa za ďalšie vzdelávanie vyplýva aj z § 5 ods. 2 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov a je v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon).
Kontinuálne vzdelávanie ako súčasť celoživotného vzdelávania zabezpečuje u pedagogických zamestnancov sústavný proces nadobúdania vedomostí, zručností a spôsobilostí s cieľom udržiavať, obnovovať, zdokonaľovať a dopĺňať profesijné kompetencie potrebné na výkon pedagogickej praxe so zreteľom na premenu tradičnej školy na modernú.
Schopnosť inovovať obsah a metódy výučby, skvalitňovať výstupy výchovno-vzdelávacieho procesu, byť pripravený reagovať na potreby trhu práce a zmeny vo svojej vzdelávacej politike je súčasťou práce vedúceho pedagogického zamestnanca.
Cieľom je obnovovať, zdokonaľovať, rozširovať a dopĺňať profesijné kompetencie učiteliek účasťou na kontinuálnom vzdelávaní .
Ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov prebieha a je koordinované podľa plánu kontinuálneho vzdelávania a podľa aktuálnych ponúk odborných vzdelávacích seminárov.
V rámci interného vzdelávania a sebavzdelávania pedagogickí zamestnanci študujú odbornú literatúru, vzájomne diskutujú a konzultujú na pedagogických radách a metodických združeniach na rôzne odborné témy. Poradné orgány riaditeľky školy sa podieľajú na internom vzdelávaní pedagogických zamestnancov – vzájomne si odovzdávajú informácie zo vzdelávacích aktivít. Sledujú aktuálne informácie o výchove a vzdelávaní, vzdelávacích programoch, pedagogických dokumentoch a aktualizovaných dokumentoch na webových sídlach: www.minedu.sk, www.statpedu.sk , www.siou.sk , www.vudpap.sk, www.mpc-edu.sk ...
Problematika kontinuálneho vzdelávania pedagogických zamestnancov je podrobne rozpracovaná v ročnom pláne kontinuálneho vzdelávania pedagogických zamestnancov, vypracovanom v súlade so zákonom č. 390/2011 Z.z. ktorým sa dopĺňa zákon č.317/2009 Z.z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.